Kompostownie tunelowe

Kompostowanie tunelowe to modułowy, całkowicie zamknięty i kontrolowalny, sterowany indywidualnie proces technologiczny, przebiegający przy użyciu pozytywnego napowietrzania, w sposób zautomatyzowany.

Kompostowanie tunelowe jest wykonalne już od przepustowości około 3 000 t/a, ale równocześnie może być stosowane dla bardzo dużych przepustowości, poprzez zwielokrotnienie liczby modułów kompostowania. Proces nadaje się zarówno do biologicznego przetwarzania odpadów biodegradowalnych, kuchennych, frakcji podsitowej z odpadów zmieszanych, jak i trudnych w przeróbce osadów ściekowych czy pofermentatu. Technologia posiada udokumentowane doskonałe wyniki przy krótkich czasach retencji, nie tylko w procesie kompostowania lecz również biostabilizacji i biosuszenia.

Dla instalacji dwustopniowych, zawierających sekcje intensywnego napowietrzania i dojrzewania, tunele projektowane są jako moduły intensywnego napowietrzania. Ogólnie rzecz biorąc, tunele kompostowania mogą byc realizowane w jednym z dwóch wariantów projektowych, różniących się między sobą pod względem wyposażenia i poziomu zaawansowania technologicznego:

  • Tunel z cyrkulacją powietrza i automatycznym sterowaniem procesem
    (Tunel HP/ wysoka wydajność)
    W tym wariancie, optymalne warunki prowadzenia procesu biologicznego są regulowane dla każdego tunelu indywidualne, poprzez odpowiednie dozowanie przepływu mieszanki powietrza świeżego i recyrkulowanego, oraz kontrolę ilości powietrza odlotowego, na podstawie pomiarów temperatury i zawartości tlenu (bezpośrednio w kompostowanym materiale, bądź też w kanałach powietrznych); kontrola procesu odbywa się za pomocą sprzężonych zwrotnie, regulowanych zaworów oraz przetworników częstotliwości silników zespołu wentylatorów, indywidualnie w każdym tunelu. W połączeniu z intensywnym nawilżaniem za pomocą aktywnego biologicznie odcieku, pozwala to na kontrolę wilgotności w trakcie całego procesu (nie ma ryzyka przesuszenia); energooszczędny tryb pracy z recyrkulacja powietrza, zapewnia maksymalizację efektywności procesu w krótkim czasie. Napowietrzanie realizowane jest zazwyczaj poprzez podłogę szczelinową, na całej powierzchni komory z podpodłogową komorą dystrybucji powietrza.

  • Standardowy tunel
    (Tunel NS/ normalny standard)
    W tym wariancie, który charakteryzuje się niższym poziomem technologii i uproszczonym wyposażeniem, proces biologiczny jest kontrolowany automatycznie w układzie otwartym, poprzez pomiar zawartości tlenu i temperatury, albo też samej temperatury. Zasadniczo, nie ma recyrkulacji powietrza procesowego. Pozytywne napowietrzanie tuneli może być realizowane również w trybie pracy przerywanej, a zatem kontrolowane. W tym wariancie tunelu, czas niezbędny dla osiągnięcia odpowiedniego stopnia rozkładu materii organicznej, czy wymaganych parametrów stabilizatu, jest dłuższy niż w przypadku tunelu HP, lecz nadal zdecydowanie krótszy niż przy zastosowaniu innych metod kompostowania, takich jak napowietrzane pryzmy statyczne, boksy kompostowe, czy pryzmy. Konstrukcja tunelu NS nie różni się w istotny sposób od konstrukcji tunelu HP, oprócz możliwości zastosowania alternatywnego systemu napowietrzania, które w wersji ekonomicznej może zostać zrealizowane za pomocą kanałów lub rur napowietrzających.
    Załadunek i rozładunek tuneli odbywa się za zwyczaj za pomocą ładowarki kołowej, lecz może być również zrealizowany jako system automatyczny, za pomocą zintegrowanego wyposażenia. Odpady do tuneli mogą być podawane od frontu, lub opcjonalnie od góry poprzez strop tunelu, za pomocą urządzenia załadowczego. Jeżeli wymagany jest również automatyczny rozładunek tuneli, wyposaża się je wtedy w systemy ruchomej podłogi, sprzężony z urządzeniem wyładowczym dostawianym do wylotu tunelu. Zintegrowany obrotowy rozcinak rozbija bryły i homogenizuje przepływ materiału .

Charakterystyka i wyróżniki procesu:
Optymalne warunki prowadzenia procesu zapewnione przez precyzyjne sterowanie parametrami w połączeniu z intensywnym nawilżaniem:
  • Automatyczna kontrola procesu, gdzie każdy tunel jest sterowany indywidualnie
  • Maksymalny współczynnik rozkładu z bardzo krótkim czasem retencji -> zmniejszona wymagana powierzchnia całkowita instalacji i liczba tuneli
  • Brak wyposażenia mechanicznego i elektrycznego w tunelach -> maksymalna dyspozycyjność, rzadkie i proste przeglądy
  • Budowa modułowa pozwalająca na niskokosztowa rozbudowę
  • Wysoka elastyczność w zakresie wyposażenia i poziomu automatyki; prosta integracja systemów automatycznego za i rozładunku.



Auf der Website veröffentlicht am 03.03.2015 – Zuletzt publiziert am 05.08.2024 14:54:41
DOWNLOAD