Zwarta i solidna betonowa konstrukcja, charakterystyczna dla komory fermentacyjnej, może zostać wykonana bezpośrednio na placu budowy, bądź też z gotowych prefabrykatów.
Fermentor wyposażony jest w mieszadła, rozmieszczone poprzecznie do kierunku przepływu, zapobiegające tworzeniu się sedymentów dennych i pływającej warstwy szumowin. Zachodzące na siebie mieszadła zapewniają lokalne mieszanie substratu, wspomagają uwalnianie pęcherzyków wytworzonego biogazu, oraz niezawodne przemieszczanie sedymentów do wylotu z komory fermentacyjnej. Napędy mieszadeł działają w sposób sekwencyjny, co gwarantuje bardzo niskie zużycie energii.
Wszystkie komponenty takie jak podajnik, napędy mieszadeł, systemy ujęcia biogazu i opróżniania fermentora są łatwo dostępne z zewnątrz co umożliwia ich prostą konserwację.
Materiał wsadowy jest dostarczany do fermentora sekwencyjnie, w sposób ciągły, za pomocą kompaktowego podajnika. W miarę potrzeb, w trakcie załadunku optymalizowana jest zawartość suchej masy w podawanym substracie. Na końcu procesu, pofermentat wraz z sedymentami usuwany jest z komory fermentacyjnej za pomocą odpornego na zużycie, podciśnieniowego systemu opróżniania STRABAG.
Oprócz przetwarzania bogatych w strukturę odpadów, o dużej zawartości suchej masy takich jak odpady zielone, kuchenne czy frakcja biodegradowalna, proces znajduje zastosowanie przede wszystkim do mono lub współfermentacji, bogatych w strukturę roślin energetycznych (kiszonki kukurydzy i traw) lub odpadów z rolnictwa (obornik itp.)
Charakterystyka i wyróżniki procesu
|