Sucha fermentacja w fermentorze tłokowym LARAN®

Ten opatentowany proces suchej fermentacji został opracowany jako ciągły, termofilny lub mezofilny proces beztlenowego przetwarzania substratów o bogatej strukturze i zawartości suchej masy (SM) od 15 do 50%. Jest on wdrażany z sukcesem od ponad 15 lat.

Proces bazuje na przepływie tłokowym w poziomym reaktorze (fermentor tłokowy LARAN®) ze strefowym mieszaniem substratu za pomocą mieszadeł.

Zwarta i solidna betonowa konstrukcja, charakterystyczna dla komory fermentacyjnej, może zostać wykonana bezpośrednio na placu budowy, bądź też z gotowych prefabrykatów.

Fermentor wyposażony jest w mieszadła, rozmieszczone poprzecznie do kierunku przepływu, zapobiegające tworzeniu się sedymentów dennych i pływającej warstwy szumowin. Zachodzące na siebie mieszadła zapewniają lokalne mieszanie substratu, wspomagają uwalnianie pęcherzyków wytworzonego biogazu, oraz niezawodne przemieszczanie sedymentów do wylotu z komory fermentacyjnej. Napędy mieszadeł działają w sposób sekwencyjny, co gwarantuje bardzo niskie zużycie energii.

Wszystkie komponenty takie jak podajnik, napędy mieszadeł, systemy ujęcia biogazu i opróżniania fermentora są łatwo dostępne z zewnątrz co umożliwia ich prostą konserwację.

Materiał wsadowy jest dostarczany do fermentora sekwencyjnie, w sposób ciągły, za pomocą kompaktowego podajnika. W miarę potrzeb, w trakcie załadunku optymalizowana jest zawartość suchej masy w podawanym substracie. Na końcu procesu, pofermentat wraz z sedymentami usuwany jest z komory fermentacyjnej za pomocą odpornego na zużycie, podciśnieniowego systemu opróżniania STRABAG.

Oprócz przetwarzania bogatych w strukturę odpadów, o dużej zawartości suchej masy takich jak odpady zielone, kuchenne czy frakcja biodegradowalna, proces znajduje zastosowanie przede wszystkim do mono lub współfermentacji, bogatych w strukturę roślin energetycznych (kiszonki kukurydzy i traw) lub odpadów z rolnictwa (obornik itp.)

Charakterystyka i wyróżniki procesu

  • Opatentowany proces, wdrażany na skalę przemysłową od ponad 15 lat. Wysoka produktywność biogazu wynikająca z tłokowej charakterystyki przepływu.
  • Ciągła, stabilna produkcja biogazu zapewniona poprzez niezawodny system ciągłego zasilania. Wysoka dyspozycyjność zapewniona przez szereg silnych, napędzanych niezależnie, mieszadeł o krótkich wałach. Lokalne mieszanie, zapewniające kontrolę nad tworzeniem się warstw sedymentu i szumowin. Transport sedymentu do systemu opróżniania fermentora
  • Unikalny, odporny na zużycie podciśnieniowy system opróżniania fermentora STRABAG
  • Elementy grzejne w ścianach i podłodze fermentora zapewniają wysokoefektywne ogrzewanie komory. Wysoka elastyczność co do rodzajów substratów o różnej zawartości suchej masy.



Auf der Website veröffentlicht am 03.03.2015 – Zuletzt publiziert am 05.08.2024 14:54:36
ZASADA DZIAŁANIA
VIDEO
DOWNLOAD